informator o radu

služba za medicinu rada

uverenja

sistematski

kontrolni pregledi

obuka za pruzanje prve pomoci2

radioloska

jonizujuce-zracenje

toksikoloska

rizik

merenja rad sredini

lice za bezbednost

rczpzrm

menadzerski pregled

komunalna policija

banner3optimize

Možemo li promeniti tok dijabetesa tip 2?

mozemo-li-promeniti-tok-dijabetesa-tip-2-mDana 20. januara 2015. godine u velikoj sali Dispanzera Mašinske industrije održano je predavanje sa temom „Možemo li promeniti tok dijabetesa tip 2".
Predavač je bila Mr. sci. med. Nataša Mitrović Perišić.

Novija istraživanja potvrđuju da razvoj dijabetesa Tip 2 traje oko 10 godina od početka promena do postavljanja dijagnoze, Ako bi otkrili predijabetes i rani dijabetes, mogli bi da preveniramo progresiju hiperglikemije i razvoj komplikacija (1). Mnoge studije pokazuju da promena stila života i/ili uvođenje oralnih hipoglikemika dovode do pada progresije prelaska predijabetesa u dijabetes (2). U svakom slučaju, postizanje normalnog nivoa glukoze u krvi, kako istraživanja pokazuju, dovodi do značajne redukcije razvoja dijabetesa (3). To sve je indikator za menjanje prirode dijabetesa rutinskim skriningom, u cilju otkrivanja predijabetesa i ranog dijabetesa (4). Takođe je značajno zadržati nivo glukoze blizu normalnog nivoa, koliko je moguće, bez pojave hipoglikemije.
Od druge polovine 20. veka, porast obolelih od dijabetesa tipa 2 prati porast broja gojaznih osoba. Jedno istraživanje sprovedeno u SAD ( 5) iznosi podatak da je 1/3 odraslih osoba gojazno,16-18% mladih su gojazni. U istom istraživanju se navodi da oko 35% odraslih , t.j.osoba sa ≥20 godina imaju predijabtes i samim tim porast rizika od razvoja tipa 2 dijabetesa . Srećom, istraživanja pokazuju da je dijabetes tip 2 moguće prevenirati. Dovoljan je gubitak od 7% telesne mase i fizička aktivnost od 150min/ nedeljno . Američka Dijabetes Asocijacija (ADA) je objavila Standarde medicinske brige u dijabetesu -2014 (6), i takođe preporučuje nutritivnu terapiju i fizičku aktivnost kao deo tretmana za pojedince. ADA navodi faktore rizika za dijabetes tip2 u ovom godišnjaku. To su godine, gojaznost, porodično opterećenje za dijabetes i hipertenzija. Pridaje se značaj riziku od gojaznosti i očekuju se programi koji bi obuhvatili škole , radno okruženje ali i porodice.
Skrining za predijabetes i dijabetes može da se sprovede u okviru primarnog zdravstva, posebno kod osoba kod kojih je prisutan neki od faktora rizika za dijabetes. Svim osobama sa hiperglikemijom ( vrednosti glikemije od 5.7mmol/l) se radi 2h OGTT. Posebnu grupu predstavljaju gojazne osobe koje treba obuhvatiti skriningom.

 

Covid ambulanta

izabrani lekar 2019

sluzba za spec kons delatnost 2019

zalihe lekova 2019

medicinska oprema 2019

finansijski izvestaj 2019

oglasi javnih nabavki 2019