informator o radu

služba za medicinu rada

uverenja

sistematski

kontrolni pregledi

obuka za pruzanje prve pomoci2

radioloska

jonizujuce-zracenje

toksikoloska

rizik

merenja rad sredini

lice za bezbednost

rczpzrm

menadzerski pregled

komunalna policija

banner3optimize

Uloga joge u prevenciji poremećaja lokomotornog sistema i čula vida pri radu sa računarima

uloga-joge-mDana 26.10.2015. godine u velikoj sali Dispanzera Mašinske industrije održano je predavanje na temu: Uloga joge u prevenciji poremećaja lokomotornog sistema i čula vida pri radu sa računarima. Predavač je bila dr. Slađana Majkić.

Dugotrajno sedenje u nepravilnom položaju, kao i posmatranje monitora i rad sa tastaturom i mišom u toku rada za računarom, može dovesti do niza zdravstvenih poremećaja.
U cilju prevencije ovih poremećaja preporučuje se svakodnevno upražnjavanje joge (Hata joga) na radnom mestu, a u jaga centrima, dva do tri puta nedeljno i to u specijalizovanim grupama.
Na radnom mestu zaposleni koristite kombinaciju sve tri tehnike Hata joge – odgovarajuće joga položaje (asane), vežbe disanja (pranajama) i kratkotrajna meditacija uz vizuelizaciju.


Poželjno je u toku rada upražnjavati jogu dva puta po 5-10 minuta i to u stojećem položaju, bos na parčetu papira ili u ravnoj obući zbog pravilnog položaja kičme. Neke asane i vežbe disanja se mogu praktikovati i u sedećem položaju, ali je preporuka da se koristi stojeći stav. Jogu treba početi kratkotrajnom interiorizacijom (okretanjem sebi) i joga disanjem, i nastaviti joga položajima (asanam), polako uz svesno disanje i potpunu svesnost o položaju kao i zadržavanje u njemu. Na kraju se preporučuje kratkotrajna relaksacija uz vizuelizaciju (u pravilnom sedećem položaju) koja će zajedno sa asanaka i vežbama disanja kao i bandama (stezanje određene grupe mišića) doprineti otklanjanu nagomilanih napetosti ne samo u fizičkom nego i u energetskom, emocionalnom i mentalnom delu našeg tela i povećati svesnost pojedinca o sebi i njegovoj okolini.
Pravilno kreirani redosled joga položaji (asane) će istegnuti sve zgrčene i napete, a ojačati istegnute i oslabljene mišiće tela i otkloniti prisutne napetosti u zglobovima ručja, šaka i ramenog pojasa kao i osećaj zamora u očima. Svaku asanu treba izvoditi polako, potpuno svesno sa svesnim udisajima i izdisajima koji prate pokrete. Stezanje mišića međice (mula banda) i donjeg stomaka (udijana banda) u toku određenih asana ili samostalno, pokreće cirkulaciju u karlici i tako prevenira nastanak hemoroida i stres inkontinencije, a pospešuje i peristaltiku creva što je jako bitno za pravilno pražnjenje i otklanjanje opstipacije.
Svesno i duboko disanje u toku izvođenja joga položaja će aktivirati parasinpatički deo autonomnog nervnog sistena i doprineti relaksaciji, a određene tehnike disanja mogu zagrejati ili ohladiti telo. Koncept joga na radnom mestu se završava kratkotrajnom meditacijom u sedećem položaju i osećajem lakoće i odmora. Potrebna je edukacija zaposlenih od strane sertifikovanog učitelja joge i uz konsultaciju lekara za one koji imaju neke zdravstvene probleme.
U joga centrima poželjno je upražnjavati jogu dva do tri puta nedeljno, u specijalizovanim grupama gde se posebna pažnja poklanja prevenciji i otklanjanju poremećajima koji nastaju kod osoba koje profesionalno rade sa računarom duže od 4 sada dnevno.

Covid ambulanta

izabrani lekar 2019

sluzba za spec kons delatnost 2019

zalihe lekova 2019

medicinska oprema 2019

finansijski izvestaj 2019

oglasi javnih nabavki 2019