informator o radu

služba za medicinu rada

uverenja

sistematski

kontrolni pregledi

obuka za pruzanje prve pomoci2

radioloska

jonizujuce-zracenje

toksikoloska

rizik

merenja rad sredini

lice za bezbednost

rczpzrm

menadzerski pregled

komunalna policija

banner3optimize

Ishrana za zdrav i dugovečan život: aktuelnosti u preporukama

ishrana-za-zdrav-i-dugovecan-zivot-mDana 17. decembra 2014. godine u velikoj sali Dispanzera Mašinske industrije održano je predavanje sa temom „Ishrana za zdrav i dugovečan život: aktuelnosti u preporukama".
Predavač je bila dr. Ivana Šarac.

"Ma ko god bio otac jedne bolesti, nepravilna ishrana joj je majka" (George Herbert, 1593 –1633).

Svesnost o značaju pravilne ishrane u prevenciji i terapiji bolesti nije novina modernog doba, već potiče još iz antičkih vremena. Malo je poznatio da su još u drevnoj Kini, Indiji, Persiji, Egiptu, Izraelu, Grčkoj i Rimu postojale kako generalne preporuke za ishranu, tako i specifične preporuke za ishranu pojedinih kategorija stanovništva radi postizanja optimalnog telesnog razvoja, funkcionisanja i rezultata u radu.

Danas, sa razvojem nauke i tehnologije, sve je veća dostupnost informacija o uticaju ishrane na zdravlje, nutritivnoj vrednosti namirnica i sastavu optimalne dijete. Ipak, neretko postoji nedovoljna selektivnost i kritičnost u objavljivanju novih rezulatata, pogotovu od stane mas-medija, gde se često ima za cilj objavljivanje "bombastičnih" informacija, koje bi privukle pažnju čitalaca, bez zauzimanja obazrivog stava. Nažalost, mnoga objavljena naučna otkrića u oblasti ishrane kasnijim istraživanjima nisu bila potvrđena, tako da još uvek postoji dosta nedoumica i potrebne su dodatne studije. Zbog toga se savetuju "proverene" dijete, bazirane na ishrani populacija koje su dugovečne i sa smanjenom stopom masovnih oboljenja i koje su odolele testu vremena. Zbog toga je potrebno biti obazriv kod usvajanja svih generalnih saveta i preporuka i uvek težiti određivanju lične dijete za svakog pojedinca, koja bi bila prilagođena njegovim genetskim potencijalima, trenutnom načinu života, aktivnosti, finansijskim mogućnostima i prisutnim oboljenjima.

Preventivni rad u oblasti dijetetike jedan od najisplatljivijih u finansijskom smislu, pošto značajno redukuje zdravstvene troškove (u smislu medikamentoznog, operativnog i fizikalnog lečenja, kako u bolničkim, tako i u vanbolničkim uslovima), kao i finansijske gubitke vezane za nesposobnost za rad. Zdravstveno - vaspitni rad ovde igra glavnu ulogu.

"Neka tvoja hrana bude tvoj lek, a tvoj lek neka bude tvoja hrana" (Hipokrat, oko 400 p.n.e)

 

 

Covid ambulanta

izabrani lekar 2019

sluzba za spec kons delatnost 2019

zalihe lekova 2019

medicinska oprema 2019

finansijski izvestaj 2019

oglasi javnih nabavki 2019